prodej | opravy | servis

www.sekacky-liberec.cz

Liberec, Jablonec nad Nisou a okolí

DVOŘÁK

SEKAČKY

Péče o trávník

Jak začít?

Základem úspěchu je výběr kvalitní travní směsi. Záleží na tom, za jakým účelem chceme trávník pěstovat, obecně lze ale říci, že čím více investujeme na počátku do kvalitní travní směsi tím více pozdějších nákladů si ušetříme. Během prvních 2-3 let se mnohdy rozdíl nepozná, ale později se začnou objevovat různé fleky a pruhy, kde je potřeba znovu zasévat semena a to jistě nikoho nepotěší. Po pořízení kvalitní směsi můžeme začít:

 • půdu řádně a hluboko prokypříme (dáváme pozor u novostaveb, kde je půda hodně udusaná)
 • v případě potřeby půdu obohatíme o rašelinu smíchanou s křemičitým pískem nebo použijeme již namíchaný trávníkový substrát
 • terén urovnáme a odstraníme z něj velké balvany
 • vysejeme travní směs a lehce ji poprášíme půdou
 • půdu uválcujeme (pro zatlačení osiva do půdy a obnovení vzlínavosti vody)
 • budoucí trávník vlhčíme několikrát denně (pozor na silný proud vody, který by vyplavil semena)
 • první tráva vyklíčí 7-21 dní od zasetí, podle druhu zakoupené travní směsi
 • poprvé trávu sekáme po dosažení cca 8cm, usekneme zhruba 1/3 délky
 • trávník sekáme ideálně každé 4 dny

A jak pokračovat?

 • jaro: Jaro je časem vysévání nového trávníku popřípadě dobou přípravy trávníku na nové vegetační období. Trávník (zejména za teplého počasí) zastřihujte nejčastěji, jak jen to bude ve Vašich silách, zlepší se hustota i kvalita trávníku. Je vhodné užívat jarní hnojiva a přípravky na hubení mechů. Půdu lehce provzdušňujte. Při teplém počasí je potřeba trávu méně zkracovat, aby si držela vodu. Trávník zaléváme zásadně brzy ráno nebo navečer, kdy nesvítí tak prudké sluneční světlo. Zásadním krokem pro dokonalý trávník je časté sekání (až 2x týdně), které pomáhá vymítit mechy a plevele. Častým sekáním šetříte i svou sekačku, která nemusí bojovat s dlouhými a tuhými stébly.
 • léto: Během léta platí podobné zásady jako na jaře. Zásadní je časté sekání, které zvyšuje hustotu a kvalitu trávníku, hubí plevel a mechy. Na odstranění mechů a provzdušnění půdy lze během léta použít i provzdušňovače trávníků, které také naleznete v naší nabídce. Během suššího počasí nesekáme tak nízko a dbáme na pravidelnou zálivku. Zaléváme zásadně brzy ráno nebo navečer, kdy nesvítí tak prudké sluneční světlo. Předejdeme tak nevzhlednému spálení trávy. Zároveň kontrolujte stav oleje a čistěte vzduchový filtr sekačky, zejména je-li prašno. Vhodná je také kontrola ostrosti nože sekačky. Všechny uvedené součásti servisu sekaček Vám samozřejmě nabízíme. Poslední činností před nástupem podzimu je posypání trávníku směsí hlíny, organického substrátu a písku, které podpoří bujnost vegetace.
 • podzim: Zejména nově založené trávníky pravidelně sekáme, pouze do výšky 5cm. Na již zavedených trávnících snižte četnost sekání a pravidelně provzdušňujte. Pokud je půda příliš vlhká, odvodňujte ji. Trávník je nutné pravidelně zbavovat spadaného listí a pokud došlo ke snížení jeho kvality v důsledku zastínění stromy či keři, nyní je vhodná doba pro jejich zastřižení. Poslední sekání proveďte v listopadu. Poté sekačku řádně očistěte od zbytků trávy a kovové části k tomu určené naolejujte. Nezapomeňte sekačku včas dát k pravidelnému servisu. Ušetříte si tak jarní shon, kdy stejný nápad jako vy, má celý okres.
 • zima: Během zimního odpočinku je dobré trávník příliš nezatěžovat, zejména je-li podmáčený nebo zmrzlý. Sekačku necháme zkontrolovat a připravit na další sezónu v našem servisu a uklidíme ji do suchého prostoru. Pokud Vám chybí hrátky se sekačkou a nebaví Vás stále házet sníh, doporučujeme pořízení sněžné frézy z naší nabídky. Po skončení zimy je vhodná doba na výsadbu nových trávníků.

Před každým sekáním zkontrolujte trávník, jestli v něm nejsou kameny, větve a jiné překážky, které by mohly poškodit Vaši sekačku!